Dude, it was ridiculous. I have never had anything like that in my mouth.
I have had baklava from the store and have never been a fan. This shit was unreal. So gooey and fresh and delicious.
I was a little skeptical about the price. This doesn't seem like much food for that much money. But, boy howdy. These puppies are DENSE and RICH. I couldn't eat more than one at a time, and as anyone who has eaten with me before can vouch, that is saying alot.
Should think about running an FTL ad for the holidays. They are pretty cheap.
I keep the price as low as possible. I've been down to Baltimore's Greek section & I see them charging $50-$60 for a full pan of baklava that looks like the crap you tried and hated. It's probably costing them $6-$8 a pan to make, but they charge such a high premium since it's not a common product. I'd rather sell a premium product at as reasonable a price as possible. I don't buy cheap ingredients because I'm not trying to make a cheap product. I only care about making the best. A full pan is 15" x 11" and I cut the pieces small for the very reasons you mentioned--it's rich & dense. I think a piece is around 1/2 an inch tall, but contains 54 layers. That's why one piece is so filling.

I've thought about maybe running an ad, but honestly I'm worried about
too much business, lol. It's just me baking during my free time. Don't get me wrong, I know I can fulfill all orders people throw at me right now. I'm ready for it, and plan on skipping out on a lot of sleep. This is my first year doing this over a holiday season, and I'm planning on using the sales data so I know what to expect next year. I want to see how much work I need to put in this year & then look into expanding next year. I'll continue to sell year round, though. I'm having a lot of fun baking!